piatok, december 13, 2019

Zuzana Horová-Čolláková

Zuzana Horová - Čolláková  (producentka), Pezinok, 50+ 
Zuzana Horová-Čolláková, rodená Pezinčanka, je mimoriadne aktívna osobnosť v oblasti kultúry. Ako producentka má za sebou množstvo projektov, ktoré je len veľmi ťažké zrátať.
Po maturite na gymnáziu v Pezinku pracovala v Slovenskej televízii ako produkčná dokumentaristiky a živého kultúrneho vysielania. Vyštudovala Filmovú akadémiu múzických umení v Prahe, odbor televíznej a filmovej produkcie. Založila úspešnú firmu Zuza art production s.r.o. , ktorá okrem iného organizovala divadelné festivaly českého a slovenského humoru. Pracovala pre viaceré televízne spoločnosti. Bola vedúcou produkcie v TV Nova, dva roky aj v TV Prima, päť rokov pôsobila ako riaditeľka produkčnej spoločnosti Barrandov productions, s.r.o.,ktorá vyrábala programy predovšetkým pre TV Barrandov, ale v ateliéroch na Barrandove organizovala i množstvo spoločenských eventov.

 

 • Žiješ a pracuješ v Česku. Začínala si však na Slovensku, kde si mala viacero aktivít. Prečo potom Praha?

Moj otecko sa v Prahe narodil, v Prahe posobil kedysi za vlády prezidenta G.J. Masaryka aj dedo. Takže asi rodinná tradícia.:-) Samozrejme, všetko je o kontaktoch. Keď v roku 1993 vznikala prvá privátna televízia TV NOVA a moja spolužiačka a priateľka z FAMU sa stala riaditeľkou výroby, na jej ponuku som kývla. Bola to príliš lákavá výzva a čo si budeme hovoriť - aj oveľa vačšie peniaze, než aké sme mali s bývalým (dnes už zosnulým) manželom - dramaturgom a scenáristom v bratislavskej televízii.

 • Do Mladej Boleslavi si privážala skvelé slovenské komédie, do pražského Vinohradského divadla i úspešný slovenský veľkovýpravný muzikál nitrianskeho divadla Andreja Bagara v réžii nesmrteľného Jožka Bednárika "Grék Zorba". V Pezinku si zorganizovala osem mimoriadne úspešných ročníkov Divadelného festivalu českého humoru. Na pozvanie tvojej agentúry Zuza art production prišli také skvelé súbory či osobnosti akými boli Semafor, Divadlo Járy Cimrmana, Bolek Polívka, Jarda Dušek, Miroslav Donutil a mnoho ďalších. Slovenské publikum bolo nadšené. Škoda, že sa to skončilo.

Škoda. Bola to dobrá zábava a snažila som sa prezentovať dobrý humor. Vždy som si na tieto aktivity ale musela zohnať sponzorov. A dostávala som i granty z Ministertiev kultúry oboch republík. V roku 2008, kedy vypukla kríza, sa na kultúru peniaze zrazu nedostávali. A bez peňazí sa to organizovať nedalo. Už som bola z toho žobrania u sponzorov unavená. Osem rokov stačilo. V mojom živote tie veci prichádzajú a odchádzajú tak nejak plynule, akoby bez mojho pričinenia....V auguste 2008 som dostala ponuku stať sa riaditeľkou produkčnej spoločnosti na Barrandove a to so sebou nieslo toľko novej práce, že svoju agentúru som na čas uspala aj so všetkými aktivitami ...

 • V českých televíznych spoločnostiach si zanechala hlbokú stopu. Pracovala si na zábavných televíznych projektoch s umelcami ako je Ivan Mládek, Genzer&Suchánek, alebo filmový režisér Zdeněk Troška. Tvojimi rukami prešli programy ako Bingo, Riskuj!, Kolotoč, Formula show, Mňam Prima veřečka, To bol váš hit, Pečeme s láskou, Máš minutu!... Mala si v tom neprebernom množstve programov nejakého svojho favorita?

Mala. Je zaujímavé, že ten program ste nespomenuli. Poprvé po tridsiatich rokoch v televízii som mala pocit, že robím zmysluplnú prácu, keď sa mi podarilo presvedčiť riaditeľku Barrandovskej televízie, aby sme natáčali program Splnené sny - obdobu slovenského Modrého z neba. Natočili sme 21 dielov (mimochodom so slovenským moderátorom a hercom Jarom Mendelom), pomohli sme 42 rodinám - ale potom sa televízia Barrandov predala novým majiteľom a tí už o program záujem nemali. Ponúkala som ho na Prime, ani tam som nepochodila. Až Česká televízia po roku program kúpila. Som naozaj šťastná, že od začiatku budúceho roka bude ČT vysielať "Kousek nebe", ktorý budem so svojimi ľudmi produkovať a vyrábať v zakázke.

 • Si majiteľkou a producentkou prestížneho Československého bálu v Prahe. To je tvoj projekt. Je možné označiť ťa ako československú producentku?

Ja nemám rada žiadne škatuľkovanie - život je rozmanitý a moje aktivity sú taktiež rozmanité. Striedam ich, zdá sa, vždy po siedmych rokoch. Raz pán veľvyslanec SR v Českej republike, spisovateľ Ladislav Ballek, ktorého som si nesmierne vážila, povedal, že som československá producentka, ktorá robí svoju prácu poctivo. Povedal to vo svojom príhovore v Obecnom dome pred 1600 hosťami plesu. To ma dojalo, o to sa usilujem, to bolo od neho veľmi milé. A mimochodom, tento rok Československý ples robil niekto iný, značku si požičal, len mi to zabudol povedať.... ale iba ja viem, čo taká akcia stojí a ako je náročná organizačne - tak mu prajem úspech...:-). Z prezidentskej kancelárie SR mi volali, či to nie je omyl, tak som sľúbila, že možno budúci rok nejaký ples opať zorganizujem:-). Teraz to ale ešte neviem.

 •  V čase tvojho pobytu na Slovensku si prejavila herecký a hudobný talent v bratislavskom  Malom satirickom divadle Mandragora. Čo to pre teba znamenalo?

Poznanie, že nie som dobrá herečka:-) A že to budem radšej tým umelcom organizovať a nie kaziť. Cha-cha. Znamenalo to ale samozrejme aj úžasné dvojročné obdobie medzi úžasnými chlapcami. Osem hercov - Mandragorákov a ja - jediná žena medzi nimi. Robili sme humor a satiru a bola to sranda. A najvačšia, keď sme sa po 25-rokoch dali znova dohromady pri príležitosti našich narodenín a u Milana Lasicu v Divadle L+S pred časom odohrali dve predstavenia... a mali sme vypredané. A technici divadla za nami po predstavení prišli a povedali, že sme lepší ako profesionáli a tých tam u nich na divadle že videli hoooodne! Mimochodom, moj syn vobec nevedel, že som kedysi hrala divadlo, že som skladala hudbu (no, skladala je asi prisilné slovo, skor doprevádzala súbor na klavíri a spievala, že?) - pre neho to bol šok, keď ma videl v Bratislave pred 4 rokmi na javisku. Myslím, že bol na mňa pyšný:-)...ale tá pamať... zistila som, že už si nie som schopná zapamatať text. To bol šok zase pre mňa. Tá paťdesiatka prináša ale prekvapenia.... A prečo chlapci vlastne robíte tento program 50plusminus? Aby ste si osviežili pamať?

 •  Agentúru Zuza art Production si prenechali svojmu synovi Samuelovi pod názvom For Vision Production. Zdedil ten umelecký a organizačný talent po tebe?

Po mne je snáď životaschopný a stojí nohami na zemi. Talent ale zdedil po svojom tatovi:-) Píše skvelé autorské pesničky, text i hudbu, teraz mu začínajú v Českom rozhlase hrať jeho Take this song - pieseň, ktorú naspievala mladá česká speváčka Debbi a vyšla na jej druhom CD (jednu pieseň pre ňu napísala aj Jana Kirschner).   To je Samova prvotina, ktorá zdá sa, zarezonovala. Nedávno založil kapelu, hrá na klávesy, kamarád Steve na gitaru, Anička na husle a teraz sa k nim pridáva bubeník a speváčka s neuveriteľným jazzovým hlasom. Robia muziku, z ktorej som nadšená, lebo je veľmi originálna. Samo píše anglické texty, po návrate z NYC, kde strávil rok, už nechce písať česky ani slovensky. Babička mu to vyčíta, že nerozumie... Napísal v poslednej dobe i dva námety na televízne hudobno-zábavné programy, momentálne sa v Českej televízii rozhoduje o ich realizácii, tak to nezakríknime. Ale predovšetkým musí doštudovať, píše bakalárku na Karlovej univerzite a najradšej by magisterské štúdium išiel dokončiť do mesta, do ktorého sa zamiloval - do NYC. Čo ma samozrejme desí a zároveň mu to prajem. Uvidíme, čo život prinesie. Jedno viem ale iste - Samo sa nestratí...a to mi dáva pocit sebauspokojenia, že som odviedla snáď dobrú prácu...oveľa doležitejšiu než všetko ostatné.

 •  Na čom pracuješ v súčasnosti. Pri tvojej nezlomnej aktivite je toho určite dosť.

Minulý rok som si urobila pauzu. Plánovanú. Odišla som na svoju milovanú šumavskú chalupu a začala som písať. Strašne ma začalo to písanie baviť. Sú to poviedky, predovšetkým z televízneho prostredia. O svojom pobyte v NYC, kam som lietala na kontrolu za mladým, som taktiež napísala úsmevné zápisky a teraz ma jeden filmový dramaturg prehovára, aby sme z toho napísali filmový scenár. Na to si zatiaľ netrúfam. Ale nosím to v hlave. A dúfam, že mi čas dovolí, aby som sa touto záľubou mohla zaoberať aj ďalej. Ale to viete - človek musí platit tie zloženky a bohužiaľ, žiadneho sponzora nemám. Tak musím občas aj normálne pracovať:-) Momentálne robím produkiu na televíznom hranom seriále pre Primu, ktorý sa má začať vysielať v lete. V prvej sérii točíme 52 dielov a pokiaľ sa bude divákom páčiť, budeme pokračovať. Po rokoch produkovania som sa vrátila k normálnej produkcii na placi a musím sa vám priznať - to je to, čo ma momentálne fakt baví. Produkciu milujem. Človek zažije veľa srandy. To je čistá psychológia. Ľudských vzťahov a nezlomných charakterov:-)....

 •  Ďakujeme za rozhovor, prajeme ti veľa elánu do ďalšej tvorivej činnosti a veríme, že plody vašej práce si budeme môcť užiť aj na Slovensku.

  Zhováral sa Rasťo Nakládal

  Foto: Jozef Uhliarik
Zobrazené 2803 krát Naposledy zmenené piatok, 26 december 2014 16:50
Pre písanie komentárov sa prihláste