Vytlačiť túto stránku

Rudo Geri

Rudo Geri, 50+
dirigent, hudobný skladateľ, producent, spolumajiteľ a umelecký riaditeľ produkcie Gedur a Teatro Wustenrot. Absolvoval košické konzervatórium – odbor klarinet, dirigent a skladba.  V roku 1983 ukončil štúdium na VŠMU v Bratislave, odbor dirigent. Už ako jedenásťročný skladal pesničky. Ako dirigent pôsobil niekoľko rokov v súbore Lúčnica, 5 rokov viedol festivalový orchester Bratislavskej lýry a 13 rokov bol dirigentom a neskôr šéfdirigentom Hudobného divadla Nová scéna. Zložil hudbu k vyše 100 filmom a inscenáciám a je autorom jednej opery a 12 muzikálov. Tituly Fujarová šou, Rýchlokurz geniality, či Strapatí džentlmeni  boli v 80-tych rokoch skvelým nástupom generácie vtedy debutujúcich talentov ako boli scenárista Lanny Jánošov, hudobný skladateľ Rudo Geri, herci Štefan Skrúcaný, Miro Noga, Stano Kráľ... 

Geri získal veľké umelecké renomé ako vyhľadávaný dirigent a aranžér aj v zahraničí, s muzikálovými a operetnými titulmi  s medzinárodným obsadením. Šesť rokov pôsobil ako šéfdirigent úspešného muzikálu Dracula v Prahe, ktorý mal 1400 repríz! Naštudoval a dirigoval desiatky titulov doma aj v zahraničí: My Fair Lady, Grand hotel, Evanielium o Márii, Pokrvní bratia, Blood Brothers, Oliver Twist, Sweet Charity, High Society, Gargantua... Bol tiež producent a dirigent dodnes najväčších koncertov na prelome tisícročia v Bratislave a v Košiciach pod názvom „Megakoncert Millennium“ s 250 účinkujúcimi! Ako umelecký šéf divadla Teatro Wüstenrot produkoval i hudobne naštudoval úspešné  americké muzikálové komédie : Mníšky, Mníšky 2 – Milionárky, Každý má svojho Leona a v roku 2005 napísal slovenskú kabaretnú šou High Life, v r.2006 muzikál Don Quijote podľa Sancha. V sezóne 2011/2012 v Slovenskom národnom divadle naštudoval a dirigoval Straussovu operetu  Netopier. V r.2014 bol dirigentom a hudobným producentom Krištáľového krídla.

 • Aké ambície mal malý Rudko, keď začal chodiť do hudobnej školy?

Aby som doma nezabudol žiaden hudobný nástroj, niekedy som mal aj štyri. Bol som hudobný maniak. Chcel som vyskúšať všetko – od popu cez folklór, dychovku až po symfoňák. Ten široký záber mi zostal dodnes.

 • Si pôvodom Košičan. Boli ti Košice malé, že si sa vybral do Bratislavy?

Malá je aj Bratislava... V Košiciach som začínal s hudbou aj divadlom a mám na to  len tie najlepšie spomienky. Už vtedy som začal s mojou hudbou cestovať ako spevák, gitarista, huslista či klavirista cez Maďarsko, Česko, Juhosláviu...

 • Ako študent a čerstvý absolvent VŠMU si bol členom divadielka Mandragora a potom ťa, podobne ako niektorých mladých nastupujúcich hercov preslávila úspešná Fujarová šou, pre ktorú si urobil hudbu. Aké máš na to spomienky?

Bol som pár týždňov na VŠMU v Bratislave a už som zacítil chuť a vôňu Mandragory. Pripomínalo mi to košické časy, keď sme experimentovali a veľmi úspešne v Malom Divadelnom štúdiu, s Hudákom, Oľkom a Pražmárym. Hrdo sa hlásim k členstvu divadielka Mandragora. Bolo to obdobie hľadania, tvorby, entuziazmu. Robili sme zábavu. Som rád, že som bol pri tom. Rovnako hodnotím aj Fujarovu šou, Rýchlokurz geniality a mnohé ďalšie, ktoré nasledovali. To obdobie prirovnávam k super-rýchlovlaku a my sme boli jeho rušňovodiči.

 • V kufríku si nosíš dirigentskú paličku. Opustil si gitaru, husle, klarinet, flautu, bicie a klavír, na ktoré si hrával,  len preto, že je menšia a hmotnostne ľahšia ako hudobné nástroje?

Dirigentská palička je najťažší hudobný nástroj. Tá palička alebo taktovka je len vrchol ľadovca. Je to veľa práce, potu, štúdia a skúseností, kým palička začne hrať... Prešiel som mnohými nástrojmi a orchestrami, v tom bola a je moja výhoda. Vážim si každého dobrého hudobníka, jeho krásny, ale ťažký chlebíček. Ozaj - Lúčnicu som dirigoval bez paličky.

 • V mladosti si okrem iných športov hrával aktívne tenis. Čo je pre teba jednoduchšie – mávať dve hodiny raketou, alebo dirigentskou paličkou?

Tenis som hral ako malý chlapec a dokonca ako žiak a mladší dorastenec som hral aj pár turnajov. Kvôli husliam som s tenisom ako 15ročný musel skončiť, ale mám ho veľmi rád dodnes. Z dirigovania ma nikdy ruky neboleli – je to o technike a práci s energiou. Z tenisu ma ruky boleli už veľakrát. Z toho vyplýva: dirigovanie je ľahšie ako tenis.

 

 

 • Si ako dirigent autoritatívny, alebo kamoš  s orchestrom?

Presadzoval som vždy priateľský a partnerský prístup.

 • Môže dostať dirigent okno? Ak áno, stalo sa ti to?

Jasné, že stalo. Klamal by som, že nie. Je to stav, keď sekunda trvá večnosť. Našťastie, boli to študentské časy. Doba je už dávno premlčaná.

 • Precestoval si s hudbou kus sveta. Ešte ťa to láka, alebo už si radšej usadený doma?

Státisíce precestovaných kilometrov... Raz som bol na európskom turné 9 mesiacov. Neľutujem to. Bola to veľká skúsenosť. Dnes by som také niečo veľmi zvažoval. Upokojil som sa. Som doma veľmi rád.

 • Dirigent musí mať dobrú fyzickú aj psychickú kondíciu: stojíš dlho na mieste, mávaš rukami ako robotník, je to aj psychické vypätie vzhľadom na stopercentnú sústredenosť. Ako si kondičku udržuješ?

Keď som na turné tak plávaním, behaním a bicyklovaním. Doma tenisom...

 • Hudobný skladateľ by mal byť tvrdohlavý... alebo sa mýlim?

Tvrdohlavý? Myslím, že nie. Skôr by mal vedieť, čo chce dielom povedať a pre koho to napísal. Keď má v tom skladateľ jasno a ide mu o čo najlepší výsledok, tak trochu tvrdohlavosti neuškodí...  Je to tímová práca.

 • Čo je tvoje životné krédo?

Miluj svoju prácu a úspech sa dostaví.

 • Je ti bližšie divadlo, alebo koncerty?

Raz je to tak, raz inak. V mojej kariére prevažuje divadlo. Mám ho veľmi rád.

 • Čo ťa vie rozčúliť a čo ti vie urobiť radosť?

Rozčúliť ma vie môj nepodarený úder v tenise alebo hlupák hrajúci sa na profesionála. Nemám rád ľudí, ktorí sa len sťažujú. Berie to energiu. Mám rád všetko ostatné.

 • Nepoužívaš internet, emaily, nie si na facebooku... Nie je to trošku spiatočnícke?

Samozrejme, že vo firme aj doma máme všetko, ale ja osobne dávam prednosť osobným stretnutiam, nie som vyznávačom internetovej komunikácie.

 • Náš portál je pre zrelých ľudí. Máš pre nich nejaký odkaz?

Žite život tak, ako sa vám páči. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí vás posúvajú dopredu a ktorí akceptujú vašu jedinečnosť. A nezabudnite, že v živote je okrem zdravia a lásky mimoriadne dôležitý úsmev. Dávkovanie: minimálne 3x denne v neobmedzenom množstve. Dobré zdravie.

Ďakujeme za rozhovor aj za milý odkaz a keďže nevieme prísť na nič obsažnejšieho,  želáme ti to zdravie, lásku a veľa stretnutí s ľuďmi, ktorí ťa budú inšpirovať.

Zhováral sa Rasťo Nakládal

Zobrazené 7902 krát Naposledy zmenené nedeľa, 15 február 2015 18:31
Pre písanie komentárov sa prihláste