piatok, december 13, 2019

Banská Štiavnica

Mám to obrovské šťastie, že žijem s úžasnou a krásnou ženou. 25.10. 2006 sme sa prvýkrát stretli. Teda je to už osem rokov čo sa poznáme. Nevedel som čo darovať, čím poďakovať, ako to spolu osláviť. Dostal som mail s ponukou  na víkendový pobyt pre dve osoby v Banskej Štiavnici. Boli sme obaja prepracovaní, unavení, a tak osláviť výročie v hoteli v Banskej Štiavnici nám pripadalo ako dobrý nápad.

Vyrazili sme v piatok podvečer, cesta po diaľnici bola v pohode. Posledných asi 18 km sme išli po lesných serpentínach nie najlepšej úrovne. Večer sme dorazili do hotela . Ubytovali sme sa v čistej, peknej, štýlovej izbe s veľmi peknou kúpeľňou s priznanými pôvodnými trámami v penzióne Cosmopolitan I. Vybalili sme sa a dostali sme hlad, a tak sme išli na večeru. Privítala nás usmiata, milá časníčka, priniesla veľmi chutné jedlo s výborným dezertom na záver - pečenou hruškou.

     

Na druhý deň ráno, po výdatných raňajkách opäť s výbornou a milou obsluhou sme sa vydali na prechádzku mestom. A mesto nás milo prekvapovalo hneď od rána. Historické budovy sú okúzľujúce. Drvivá väčšina z nich sú krásne zrekonštruované, dýcha z nich história, niekedy aj kontroverzná. Občas sa však nájde ešte nezrekonštruovaná budova.

     

Škoda, že vstup do tejto šachty nie je možný cez víkend bez objednávky. To bol jediný záporný bod celého víkendu. Mesto je naozaj krásne a dýcha bohatou históriou. Veď v Banskej Štiavnici bola prvá banská škola v Európe. Na každom kroku obchodík s darčekmi, upomienkovými predmetmi, skrátka so všetkým možným. Sú plné nápadov a dôvtipu, a to vrátane starého detského kočíka plného kvetín pred jedným z nich.

     

Veľmi sa mi na Banskej Štiavnici páči aj to, že mesto je naozaj čisté, upratané a bez graffiti. Vlastne jedno graffiti som našiel, ale to vyjadrovalo príjemnú atmosféru mesta. (Keďže je to zle čitateľné, tak "graffity" opíšem. Pod oficiálny text - "Tento priestor je monitorovaný kamerovým systémom", niekto dopísal - "Tak sa prosím usmievajte"). A nielen vo Francúzsku majú zvyk pripevniť zámky zamilovaných...

     

Dostali sme chuť na niečo dobré. Navštívili sme miestnu piváreň, reštauráciu a divadlo v jednom - reštauráciu Erb. Vrelo odporúčam. Krásna, štýlovo zrekonštruovaná reštaurácia nás privítala milým a profesionálnym personálom. Je v nej aj technológia na výrobu piva. Majitelia na treťom poschodí otvorili divadlo kde vystupovali takí herci ako Lasica, Donutil, Huba, Krónerovci a ďalší.  Ešte viac ma milo prekvapilo, keď som si prečítal, že z vlastných zdrojov zrekonštruovali miestnu synagógu. Samozrejme, že sme ochutnali ich pivo - čierne a červené. Červené je vraj zo špeciálneho chmelu z Anglicka. Bolo síce drahé, ale stálo za to.

     

Prešli sme krásny nový aj starý hrad, námestia... Unavení sme dostali chuť na kávu. Vošli sme do štýlovej reštaurácie Divná pani. Útulná, so širokou a kvalitnou ponukou čokolád, čajov, zákuskov. Obsluhovala nás mladá slečna. Prišla usmiata, uradostená. Opýtal som sa jej či je zamilovaná. Ona že nie, že má iba rada svoju prácu a ľudí. Veľmi milé a signifikatné pre služby v tomto krásnom slovenskom meste.  Keď mi odteraz bude niekto trvdiť, že na Slovensku nevieme poskytovať kvalitné služby v cestovnom ruchu, môžem s hrdosťou  povedať, že v Banskej Štaivnici  služby na európskej úrovni poskytovať vedia. Čo povedať na záver?
Ďakujem Ti za tých krásnych osem rokov, boli naozaj krásne, plné lásky a teším sa na ďalšie.

 

Zobrazené 2229 krát Naposledy zmenené utorok, 28 október 2014 17:22
Pre písanie komentárov sa prihláste