piatok, december 13, 2019

Miláno

Moja milovaná nedávno oslavovala narodeniny.  Nevedel som aký darček by ju potešil.  Nakoniec mi napadlo kúpiť krátky výlet niekde mimo republiku. Na portále Pelikán som našiel trojdňový letecký výlet s ubytovaním v Miláne.  16. mája poobede sme leteli nízkonákladovými aerolíniami do Milána na letisko Malpemza. Let v pohode, niečo cez hodinku. V Bratislave bola zima, v Miláne skoro letné počasie.  Z letiska do centra mesta sme sa dostali  shuttle busom.

Chodí približne každých 20 minút. Odporúčam  kúpiť si na letisku rovno spiatočný lístok,  je to lacnejšie. Spiatočný lístok pre dve osoby stojí  32 EUR. Cesta autobusom trvala asi hodinku a konečnú má v centre mesta hneď vedľa obrovskej, čistej vlakovej stanice,  plnej obchodov s tovarmi  za približne naše ceny.   Aj keď 6 EUR za jednu tašku v úschovni  je viac ako sme zvyknutí. Vedľa konečnej shuttle busu  je hneď stanica metra. Odporúčam kúpiť si dvojdňový lístok, ktorý stojí okolo 9 EUR na osobu a tretí deň celodenný lístok za 4,5 EUR. Metro v Miláne pôsobí tmavo, ošarpano a trochu špinavo. Je však bezpečné.  Zorientovať sa v milánskom metre pre cudzinca nie je najjednoduchšie.  Orientačné tabule nie sú jednoznačné, domáci vás občas pošlú  opačným smerom. Na tretí deň sme sa však už orientovali bez problémov.  Ubytovaní sme boli  v hoteli Adam na periférii Milána. Cesta metrom z centra trvala do hotela cca 30 minút.  Rýchlo sme sa ubytovali, dali sme si sprchu, prezliekli sa a metrom späť do centra Milána.

     

Počas cesty do centra začal v metre hrať na husle pouličný umelec. Zrazu k nemu bez jediného slova pristúpili dvaja dvojmetroví, svalnatí ochrankári čiernej pleti, umelec prestal hrať a na zástavke bez jediného slova vystúpil. Ochrankári pokračovali s nami ďalej.  Na druhý deň  sme v metre stretli speváčku. V jednej ruke mikrofón, v druhej pohár na peniaze a  na chrbte v natrhnutom vaku zosilňovač s reproduktorom. Spevácku súťaž by nevyhrala ani na dedinskej súťaži, ale snahu som ocenil.
Centrum Milána je skutočne nádherné, plné ľudí z celého sveta. Samotný Duomo – impozantný. Pred vstupom osobná prehliadka vojakmi. Duomo začali stavať v 14. storočí a posledné lešenie zhodili v roku 2008. Odvtedy pre niečo čo trvá strašne dlho používajú Taliani aj slovo – Duomo.

     


Prešli sme si nádherný Duomo zvnútra . Napriek zákazu fonografovania fotil skoro každý. Zapálili sme sviečky za našich blízkych. Po obhliadke Duomo sme si kúpili lístok na vstup na strechu.  Môžete si vybrať cestu na vrchol výťahom  za 12 EUR alebo za 7 EUR peši. Išli sme peši. Nie kvôli peniazom,  je to príjemný zážitok - odporúčam. Samotná strecha Domusu a výhľad z neho sú nádherné. 
Po výstupe  sme dostali chuť na kávu. Iba upozorňujem, že Miláno je jedno z najdrahších  talianskych miest. Obsluha je excelentná,  káva výborná. Zákusky poctivé a chutné, víno skvostné. Iba pre informáciu – káva s centre Milána Vás vyjde od 4 EUR vyššie. 2 deci vína aj na 12 EUR.  Obed aj 40 EUR na osobu.  Pizzu v reštaurácii s obsluhou však dostanete aj v úplnom centre s obsluhou do 15 EUR.  Hneď vedľa Duomo je sieť luxusných obchodov svetových, hlavne talianskych značiek, ktoré si treba pozrieť.  Kabelka aj za viac ako 2 000 EUR je pre mnohých z nás naozaj iba na pozeranie.

Na druhý deň sme si prešli celé centrum Milána peši. Navštívili sme múzeum La Scaly. Dobrá káva v kaviarni hneď vedľa vstupu do La Scaly bola sprevádzaná príjemnou vážnou hudbou – milé a symptomatické. Budovu La Scaly si ani nemusíte všimnúť. Navonok vyzerá ako jedna z mnohých budov naokolo. Na ulici sme sa miestneho opýtali kde je La Scala a on ukázal:  tu, pred vami.  Aj  vnútro, veľkosťou ako aj interiérom, sa nijak výrazne neodlišuje od starého Slovenského národného divadla. Naozaj sa nemáme za čo hanbiť.

Potom sme sa vybrali do najnavštevovanejšej obchodnej ulice v Miláne – Via Buenos Aires.  Bohužiaľ, nechali sme si poradiť od domácich – vraj je to iba kúsok – a išli sme z centra peši. Bolo to naozaj dlhé.  Odporúčam ísť metrom na stanicu Lima. Videli sme však cestou  nepreberné množstvo najrozličnejších pouličných umelcov,  od dobrých až po naozaj "umelecké kreatúry".   
Hotel Adam, kde sme boli ubytovaní, má najlepšie roky za sebou, potreboval by rekonštrukciu. Ubytovanie však bolo v podstate čisté a zodpovedalo cene za letenku a ubytovanie. Na trojdňový výlet do Milána však postačujúce. Raňajky boli  bohaté formou švédskych stolov.
Boli to príjemné tri dni v Miláne.  Ako darček  vrelo odporúčam.

Zobrazené 2445 krát Naposledy zmenené streda, 08 október 2014 11:38
Pre písanie komentárov sa prihláste