piatok, december 13, 2019

Hobby

Máte zaujímavé hobby? Hľadáte informácie o Vašom hobby. Ste v správnej časti nášho portálu. Radi uverejníme skúsenosti, zážitky. Pošlite nám ich spolu s fotografiamia alebo videami, radi ich uverejníme . Pozrite "Ako sa stať prispievateľom".

Morské akvárium

Morské akvárium - vysoká škola akvaristiky

Sladkovodná akvaristika je veľmi populárna už niekoľko desaťročí. Keď už akvarista absolvuje chov rybičiek v malej elementke, začne zháňať vzácnejšie, atraktívnejšie a menej dostupné rybky alebo sa venuje holandskému typu akvária husto zarastenému tropickými rastlinami. Kdesi na konci je „vysoká škola akvaristiky" - morské akvárium. Napriek tomu, že ryby a živočíchy vhodné pre morskú akvaristiku pochádzajú väčšinou z oblastí tropických oceánov, dnes ši už tento nádych exotiky podmorského sveta možno zadovážiť. Krevetku nemusíme poznať iba ako pochúťku na tanieri, ale môžeme si ju rovnako ako ježka či hviezdovku priviezť z dovolenky pri Jadranskom mori. Tropická krevetka z rodu Lysmata je nádherným ozdobným prvkom akvária a spolu s pestrou škálou koralových rybiek a s červenými a zelenými riasami rodu Caulerpa  dopĺňa jeho scenériu.

Peter Jakubáč

Nenávidená, ale aj milovaná, krásna a nebezpečná, nevľúdna, ale aj prívetivá. Dnes akýsi chvostík Bratislavy, mestská časť, možno raz s veľkou budúcnosťou. Petržalka. Ľudia tu bývajú z rôznych dôvodov. Jedni len preto, že získali relatívne lacný byt, druhí majú blízko do zamestnania v centre a početná skupina tých, ktorí si tu už zvykli a v Petržalke sa im páči. Možno sa spýtate, komu sa už môže páčiť na takom betónovom sídlisku? Moja odpoveď znie: napríklad našej rodine. Má to však malý háčik. Nám totiž okrem mála červenej krvi, koluje v žilách hlavne krv zelená. Petržalka a jej okolie má naozaj čo ponúknuť. Prekrásnu prírodu v podobe lužných lesov, lemujúcich tok Dunaja, obklopujúcich celú Petržalku a miznúcich niekde v Maďarsku. I keď sa to možno niektorým nebude páčiť, musím hlasno zavolať:

Ťažký život tínedžera

Ťažký život tínedžera
Mám ich! Zaznel výkrik hneď potom, ako sa s rachotom rozleteli vchodové dvere do nášho bytu. V prítmí chodby stáli dve zablatené postavy. Od údivu som sa zmohol iba na doširoka otvorené ústa. Predošlé dni plynuli ako voda. Patrili k tým bežným, akých je asi v živote väčšina: Ráno sa ponáhľam do práce,  potom unavený večer zaspím doma pri televízore a na druhý deň opäť rozchodím pobolievajúcu hlavu a unavené kríže cestou do práce. Cítil som, že sa blíži čas niekam vyraziť, a tak si dobiť takmer prázdne batérie.

Albert Einstein povedal: „Keď umrie posledná včela, ľudstvo vymrie do dvoch rokov“.
Včela medonosná (Apis mellifera) patrí do rodu včela (Apis) a je jedným z tisícov druhov včiel. V celosvetovom meradle je zo všetkých druhov pre človeka hospodársky najvýznamnejšia. Nielen že nás obohacuje o samotný med, ale metabolickou prestavbou medu a peľu vytvára včelí vosk. Ten sa využíva vo farmaceutickom priemysle, v medicíne, v reštaurátorstve, v ľahkom aj ťažkom priemysle. V Záhorskej Bystrici, hneď za Bratislavou, máme spolu s mojim otcom tridsať úľov.

Hovoriaci papagáj

Moja dcéra Evička bola raz s mamou v drobnochove kúpiť krmivo pre dva papagáje korely. Za chrbtom začuli: „Pomôž tej kolegyni!“ Obzreli sa, aby videli, kto to hovorí. Pána vedúceho nevideli. Bola tam len veľká klietka a na nej sedel papagáj sivý – žako. Odtiaľ mal dobrý výhľad na všetko, čo sa v predajni dialo. Evička s mamou neodolali a na druhý deň už bola klietka v predajni prázdna. Keď ráno prišla jedna z predavačiek do práce a uvidela tú prázdnu klietku, vyhŕkli jej slzy. Babulka, ako žaka volali, im vraj bude veľmi chýbať.

Pel_mel

Pripravuje články našich prispievateľov z rôznych hobby.