piatok, november 15, 2019

Hovoriaci papagáj

Moja dcéra Evička bola raz s mamou v drobnochove kúpiť krmivo pre dva papagáje korely. Za chrbtom začuli: „Pomôž tej kolegyni!“ Obzreli sa, aby videli, kto to hovorí. Pána vedúceho nevideli. Bola tam len veľká klietka a na nej sedel papagáj sivý – žako. Odtiaľ mal dobrý výhľad na všetko, čo sa v predajni dialo. Evička s mamou neodolali a na druhý deň už bola klietka v predajni prázdna. Keď ráno prišla jedna z predavačiek do práce a uvidela tú prázdnu klietku, vyhŕkli jej slzy. Babulka, ako žaka volali, im vraj bude veľmi chýbať.

Po čase si Evička uvedomila, že Babulka si vyžaduje veľa času, starostlivosti, a tak sa papagáje ocitli u mňa v byte. Keďže korely aj žako boli na seba navyknutí, stoja v mojej izbe dve veľké klietky vedľa seba.Žako neznáša samotu, takto sa cíti aspoň trošku lepšie aj keď nikto nie je doma. Som už v penzii, môžem sa mu teda viac venovať. V zime, keď je dlho tma, potrebujú mať papagáje rozsvietené, aby nemuseli spať až šestnásť hodín, čo by neprospelo ich zdraviu. Keď som zhasínal o ôsmej večer, lúčil som sa s pozdravom „dobrú noc“. Po niekoľkých dňoch žako odpovedal „dobrú noc“.
Ráno, keď sa zobudil a bol v izbe s korelami sám, rozprával mnohé slová a vety, ktoré počul a rýchlo sa ich naučil. Keďže sa tak rýchlo učil, dal som mu meno Žiačko. Naučil som ho pískať tri melódie. Keď odchádzam z izby, volá ma jednou z tých melódií späť. Nechce zostať sám, neznáša nudu. A tak mu aspoň z kuchyne odpovedám jednou z „našich“ melódií. Najradšej si píska „Jedna druhej riekla, keď koláče piekla...“. Tú začne a čaká kedy sa pridám. Keď znovu prídem do izby, upokojí sa a pozorne ma sleduje čo robím. Je veľmi zvedavý a všetko ho zaujíma. Ale občas sa aj bojí. Najmä vtedy, keď za oknom vidí preletieť havrana, vranu, straku, či kavku. Snažím sa mu zastierať záclonou. Keď je v pohode, predvádza sa – robí veľtoče na hrazde, visí dole hlavou, alebo sa hojdá zboka nabok.V zimných mesiacoch v mojom panelákovom byte pod strechou teplota kolíše. Žiačko vtedy zvykol trefne poznamenať: „Zima je tu. Zakúrime trošku“. Keď bol papagáj ešte u Evičky, dostal hračku - zvonček. Spočiatku často vyzváňal, no časom ho to prestávalo baviť. Istý čas som spal v izbe s papagájmi. Žiačko sa budil so svitaním a keď ma videl spať, zazvonil. Keďže sa mi nechcelo vstávať, zvonil dovtedy, kým ma nepresvedčil. Raz som šiel neskoro spať a potreboval som sa naozaj vyspať. Povedal som mu: „Žiačko, nezvoň, chcem ešte spať.“ Chvíľu zaváhal a poslušne odišiel od zvončeka. To sa ešte niekoľkokrát zopakovalo.
Jedno kŕmidlo má Žiačko prázdne. Tam mu dávam v priebehu dňa nejaké ovocie alebo oriešky. Ak je hladný, sadne si k nemu a snaží sa upútať moju pozornosť. Keď čítam a nevšimnem si ho, spustí niektorú z melódií. Dal som mu kúsok banánu, ktorý bleskovo zjedol. Potom dostal pre zmenu oriešok, ale ten zlostne zahodil a vyčítavo na mňa pozrel. Dostal teda znova kúsok banánu, ktorý s vďakou prijal. Ak má niečo, čo mu podám, rád, komentuje to akýmsi nezrozumiteľným „glu, glu“. Je zaujímavé, ako sú gény hlboko zakorenené, hoci už ktovie ktorá generácia týchto papagájov pochádza zo zajatia. Vo svojej domovine, v rovníkovej Afrike, tvoria tieto vtáky kolónie a živia sa plodmi stromov. Vraví sa o nich, že sadia les, lebo keď žerú, kusy potravy padajú na zem. A z toho potom rastú stromy. Aj Žiačko je navyknutý nezjesť vždy všetko a jednoducho to pustí na dno klietky.


Jeden večer sedel na mieste, kde je zvyknutý spať a volal: „Dobrú noc, dobrú noc...“, až kým som mu nezhasol svetlo. Dal mi jasne najavo, že už je ospalý a deň sa preňho skončil. Väčšinou je to však naopak – keď poviem: „Ideme spinkať“, korely poslušne zaujmú svoje „nocľažné“ miesta, ale Žiačko sa chytro šplhá na vrch klietky, lebo vie, že mu nezhasnem, kým nie je na svojom bydielku. V tme by ho ťažko našiel a mohol by si ublížiť. Po dlhšom prehováraní, hoci neochotne, napokon poslúchne. Svetlo zhasnem a je počuť len tichým smutným hláskom: „Dobrú noc“.

Zobrazené 1540 krát Naposledy zmenené nedeľa, 04 máj 2014 09:01
Pre písanie komentárov sa prihláste