piatok, december 13, 2019

Kam za kultúrou

Máte radi kultúru? Chcete sa podeliť so svojim názorom na kultúrne podujate, chcete nejaké doporučiť ?  Radi uverejníme Vaše názory, postrehy. zážiky. Pošlite nám ich spolu s fotografiami. Pozrite "Ako sa stať prispievateľom".

Film Tak ďaleko, tak blízko bol nominovaný Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou na Európsku filmovú cenu 2015 ako najlepší dokumentárny film na Slovensku za posledný rok. Tak ako po minulé roky, aj tento rok Slovenská filmová a televízna akadémia vybrala dva tituly zo slovenskej produkcie, aby sa uchádzali o Európsku filmovú cenu, ktorú každoročne udeľuje Európska filmová akadémia. Hlasovania sa zo 162 riadnych členov SFTA zúčastnilo 76, čo predstavuje 47%.

Rez slnkom - pohľad späť

Matej Smrek, 50+
V minulom roku 2013 sa mi podarilo v spolupráci s MÚ Lamač v areáli tlačiarne  na Borinskej ulici  v Lamači usporiadať sochársku výstavu pri príležitosti príchodu  1.150 výročia vierozvestcov sv. Cyrila  a Metoda na naše územie, s názvom  Sochy v Lamači I. Zúčastnilo sa jej viacero popredných slovenských sochárov a rezbárov z celého Slovenska.  Najviac ma však oslovil charizmatický  drevorezbár, Lamačan  Pavel Krkoška, narodený na Kysuciach v roku 1936.

Jeho tvorbu poznám viac rokov a veľmi ma inšpirovala. Stále vitálny, vysoký chlap s veľkou dávkou humoru,  ktorý stvárňuje vo svojich drevorezbárskych freskách a sochách  slovenský ľud pri práci, ale aj pri rôznych životných udalostiach. Rodné Kysuce, Lamač, Rozálsky kostol, Ľudí na tancovačke, Sv. Urbana, Vinobranie a veľa pestrých postavičiek a remesiel, ktoré ožívajú v dreve.

Mama Elektrolux Z-117

- reklamný článok -
Ochotnícke divadlo Atrapa uvádza 25. júna o 19.30 špeciálne predstavenie pri príležitosti 5. výročia vzniku súboru -  MAMA ELEKTROLUX Z-117.

Všetky mamy sú v podstate rovnaké - starostlivé a milujúce. No niekedy si neuvedomujú, že to s tou láskou preháňaju. A taká je aj Dada! V deň, keď sa má zoznámiť s priateľkou svojho jediného syna, rúca sa jej svet. Spôsobí to totiž popletená susedka Inge, ktorá prinesie správu o plánovanej svadbe. A to je predsa informácia, ktorá živelnú Dadu nenechá chladnou.

Hviezdy ako ich nepoznáte

Nedeľa 11. mája som prežl naozaj príjemný večer. 
Začiatok však tak nevyzeral. Pršalo a pred ateliérom Babylon stáli ľudia a čakali v daždi až sa dostanú dnu. Usporiadatelia trochu nezvládali vstup divákov ale to bola jediná drobná nepríjemnosť.    Potom to začalo – „Hviezdy ako ich nepoznáte“ -  talkshow slečny Adely Banášovej a pána Jana Krausa. A aby Banášovcov nebolo dosť, v tretej rade za mnou sedeli rodičia Adely Banášovej.  Moderátorom bol  pán Václav Daniel Kosík. Mne sa veľmi nepáčil.

Divadlo v podpalubí

- reklamný článok -
LOĎ populárnych slovenských hercov Adyho HAJDU a Romana LUKNÁRA je atraktívny priestor PRIAMO na novozrekonštruovanej lodi ukotvenej v oddychovej zóne na pravom brehu Dunaja s množstvom zelene, stromov a parkov v blízkom okolí.
Svojím návštevníkom ponúka DIVADLO V PODPALUBÍ spolu s výtvarnou GALÉRIOU a KAVIARŇOU s úžasným výhľadom na Dunaj. LOĎ bola na vlny mora "kultúry a zábavy" vypustená 16.9.2007 úspešným koncertom Marcela Palondera s kapelou Deep'N' Space a prvé divadelné predstavenie Žena v konkurze s obľúbenou Ankou Šiškovou v hlavnej úlohe 18.10.2007 pokrstilo i "dosky, ktoré znamenajú svet."