piatok, november 15, 2019

Rez slnkom - pohľad späť

Matej Smrek, 50+
V minulom roku 2013 sa mi podarilo v spolupráci s MÚ Lamač v areáli tlačiarne  na Borinskej ulici  v Lamači usporiadať sochársku výstavu pri príležitosti príchodu  1.150 výročia vierozvestcov sv. Cyrila  a Metoda na naše územie, s názvom  Sochy v Lamači I. Zúčastnilo sa jej viacero popredných slovenských sochárov a rezbárov z celého Slovenska.  Najviac ma však oslovil charizmatický  drevorezbár, Lamačan  Pavel Krkoška, narodený na Kysuciach v roku 1936.

Jeho tvorbu poznám viac rokov a veľmi ma inšpirovala. Stále vitálny, vysoký chlap s veľkou dávkou humoru,  ktorý stvárňuje vo svojich drevorezbárskych freskách a sochách  slovenský ľud pri práci, ale aj pri rôznych životných udalostiach. Rodné Kysuce, Lamač, Rozálsky kostol, Ľudí na tancovačke, Sv. Urbana, Vinobranie a veľa pestrých postavičiek a remesiel, ktoré ožívajú v dreve.

Vytvoril nadrozmerné dielo - Slovenský dvojkríž, ktorý sa týči nad Lamačským lesom, a tak bude navždy pripomínať príchod slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Tento rok sa rezbár pán Krkoška v Lamači dočkal aj patričného verejného uznania a prevzal si ocenenie osobnosť Lamača 2014. Dovolil som si ho osloviť ako prvého, či by bol ochotný so mnou vystaviť zopár jeho drevorezbárskych diel zo svojho obrovského arzenálu. S úsmevom súhlasil, čo ma veľmi potešilo. Dohodli sme termín niekedy na jeseň. Spraviť  v septembri dobrú výstavu pod holým nebom, to vždy závisí od počasia.Termín vernisáže je neistý.Treba mať buď šťastie, alebo sa poradiť so šamanmi. Našťastie jedného takého, ktorý to vie  zabezpečiť, poznám. Preto  som  navštívil dobrého kamaráta prevereného rokmi, bratislavského fotografa Jožka Uhliarika.

     

Jeho povestné tenisové turnaje JUH OPEŇ boli v októbri v znamení slnka. Tak sme začali pomaličky plánovať aj túto výstavu, ale  hlavne dátum a počasie. V Jožkovom ateliéri je človek obklopený nádhernými dielami, niečím, čo nestretnete nikde, len uňho. Bol som veľmi rád, že neodmietol moje pozvanie zúčastniť sa ako spoluautor na výstave Sochy v Lamači II. 2014, a prispieť tak umeleckými fotografiami, ktoré by žánrovo zapadli do tohto celku. Mal som možnosť vidieť viacero jeho výstav u Bolka Polívku, v  Štúdiu L+S, ale aj tak som čakal, čo to bude teraz. „Čo by si povedal na názov výstavy REZ SLNKOM?“ - Po krátkom vysvetľovaní  som celú myšlienku pochopil a rád som súhlasil, lebo  umelca tohto formátu  nezvyknem bojkotovať. Všetko to akosi začalo zapadať do seba a vytvárať jeden celok. Doc. Ing. Pavel Krkoška, CSc., sa ako docent  podrobne zaoberal  technológiou pri výrobe papiera, prednášal, tvoril skriptá,  ktoré úzko súviseli so spracovaním  dreva a rezbárstvu zasvätil celý život. Jožko ako grafik a fotograf pracoval  veľmi umne celý život s papierom, svetlom a slnkom.

 
 
 

Mne privoňala polygrafia, tlač, papier, drevo, príroda  a neskôr aj práca s drevom. Jožko Uhliarik nafotil počas svojho života  veľa výstav a netušil som, že aj kedysi dávno nafotil v Lamači výstavu diel pána Pavla Krkošku. Predviedol mi, ako sa robí expresne katalóg a pozvánka k výstave. Mal v archíve Krkošku aj Smreka.  (Asi to bude pozostatok z práce v bratislavských novínách Večerník, kde pracoval pohotovo ako redaktor a fotograf). Zalomené texty s fotografiami  boli do druhého dňa v maili. Ako to robí? Odstránili sme minimálne chybičky pozvánky, rozposlali ich a čakali na deň „D“ - 6.9. 2014. V Lamači  boli v tom čase už od piatka hody v plnej paráde a naša výstava REZ SLNKOM 2014, ktorá sa konala v sobotu, bola plná slnečných lúčov za perfektnej hudby skupiny Geri@trio, ktorá sa postarala o perfektnú náladu. Mne s mojim drevomenom, Matejovi Smrekovi (mám meno podľa môjho obľúbeného stromu – smrek tatranský, ale nie je to pseudonym),  sa podarilo dorobiť zodpovedne sochy a za pomoci kamarátov ostrú kapustnicu, pagáče a rožky.

     

O dobré vínko sa postaral spoluvystavovateľ z agentúry JUH Jožko Uhliarik, ktorý ho objednal z vinárstva Dudo z Modry. Mal som dobrý pocit, keď  prišli v hojnom počte  ozaj dobrí ľudia, ktorých si vážim a vážiť budem. Výstava aj po ďalšie dni žila svojim životom a našla si svojich obdivovateľov, ktorých som počul o tom si šepkať...  V Lamači ožili krásne blikajúce sochy, sviečky, reliéfy, umelecké fotografie a ľudia, ktorí nám zapísali svoje úprimné dojmy do knihy návštev.Ďakujeme a snáď zasa o rok. 

 


Večer celkovo už unavený, keď som sa pozrel na zapadajúcu oblohu, cítil som príjemný rez slnkom.

Matej Smrek
drevorezbár z Lamača

Zobrazené 2181 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste