piatok, december 13, 2019

Kam na dovolenku?

V tejto časti portálu budeme uverejňovať Vaše cestovateľské zážitky, pocity z Vašich dovoleniek. Zašlite svoj príspevok s fotkami, na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Radi ho uverejníme. Pozrite "Ako sa stať prispievateľom".

Supy, Millau a Roquefort.

8 malySupy, Millau a Roquefort.
Naša priateľka Zuzana má vždy dobré cestovateľské nápady. Tentoraz sme s manželkou a celou partiou v počte štyridsaťtri vyrazili do Národného parku južného Francúzska Le Cévennes, do prostredia kaňonu Gorges du Tarn v departmente Lozére. Táto oblasť je pretkaná hlbokými kaňonmi, jaskyňami, priepasťami, krasovými plošinami z vápencov a dolomitov, strmými zalesnenými svahmi juhofrancúzskeho stredohoria, ktoré je tvorené žulami, rulami a bridlicami. Národný park bol vyhlásený v roku 1970, je registrovaný v Unesco.

Sychravý zelený raj - Astúria

Sychravý zelený raj
Španielsko sa často spája s pojmami ako sucho, teplo, more, slnko. Pre veľkú väčšinu krajiny je to úplne v poriadku. Až na úzky pás územia na severe, oddelený od vnútrozemia pohorím Cordillera Cantabrica. Práve toto pohorie zapríčiňuje, že sever klimaticky pripomína skôr britské ostrovy. Toto územie je rozdelené medzi viacero autonómnych oblastí a jednou z nich je Astúria. Na severe ju obmýva Biskajský záliv a z juhu obklopujú vysoké hory Kantábrijského masívu.

Krajina hôr - Tierra de Montaňa

Krajina hôr - Tierra de Montaňa

To je výstižné pomenovanie tohto nádherného kúska zeme, nachádzajúceho sa na severe Španielska. Horali, ktorí tu žili, boli vždy divokí, tvrdohlaví a vzdorovití ako ich Kantábrijské more. Je to naozaj neuveriteľne drsný kraj s vysokými horskými štítmi, temnými priepasťami a úzkymi tiesňavami. Jeho príroda vám ponúkne takmer všetky kombinácie krajinných typov - more, útesy a pláže, zelené údolia, horské štíty, alpínske lúky, divoké rieky, mokrade aj podzemné jaskyne.

V jednoduchosti je krása

Buen provecho!  6.

V jednoduchosti je krása

Pre svoju polohu v priesečníku  dôležitých spojovacích ciest medzi Stredomorím a Atlantikom a medzi stredným Španielskom a Francúzskom bolo Aragónsko  vždy dôležitou krajinou. Cudzie vplyvy pôsobili naň a jeho kultúru po dlhé storočia. Príroda však neuľahčila  obyvateľom život. Museli si ju s veľkým odriekaním podrobiť, či už to boli zasnežené štíty Pyrenejí, alebo miestami vyprahnutý juh. Len na náhornej plošine – mesete v povodí rieky Ebro je miernejšie podnebie. Drsné životné podmienky zocelili na slovo skúpych Aragónčanov a vytvorili z nich slobodomyseľný národ  so sklonom k individualizmu.

Martin Ďurica, právnik a cestovateľ (60+)

Po dlhej, takmer nekonečnej debate s bangladéšskymi colníkmi, než pochopili, že chceme prejsť do Indie, nám konečne ukázali cestu. Vlastne nás naviedli na skratku, ktorou sme sa jednoduchšie a rýchlejšie dostali cez hranice, do indického štátu Méghálaj. Zámer bol navštíviť štyri zväzové štáty najvýchodnejšej časti Indie a toto bol prvý z nich.
Méghálaj (v preklade Príbytok mrakov) je malý indický štát s najdaždivejším miestom na svete. Tam prší vari aj keď neprší, priemerné ročné zrážky dosahujú 11 430 mm.  Stále máte ten vlhký pocit v ovzduší. Odviezli nás do „Škótska Východu“ – Šilaungu. Iba že sme sa nevedeli zorientovať, či je tá prezývka podľa vzhľadu škótskej krajiny alebo podľa mentality ľudí, ktorí by si za deravý groš (pardon rupiu) nechali vŕtať koleno. Ale výlet do Čérápundží stál za to.

Rioja - tu  sa všetko začína a končí u vína
Ak sa povie La Rioja, myslí sa predovšetkým víno. Každému, kto len trochu pozná Španielsko, sa tento pojem okamžite spojí s vínom, ktoré nesie rovnaké meno ako oblasť odkiaľ pochádza. Vinná réva sa tu pestuje už od čias Rimanov. Je to región, ktorý spája kultúru miest a dedín spojených nepreberným množstvom mýtov a rituálov, ležiaci v tieni vrcholkov hôr. To všetko je Rioja - najmenšia oblasť s najväčším pôžitkom zo života.

Je to jedno zo 17 autonómnych spoločenstiev, ležiace na severe Španielska. Názov je zložený z dvojice slov „Río – Oja“ (rieka Oja), ktorá touto oblasťou preteká. Ibérske pohorie (Sistema Ibérico) zasahuje do južnej časti regiónu. V horskom pásme Sierra de la Demand sa nachádza najvyššia hora San Lorenzo, vysoká 2271 m.

Štuttgart

Štuttgart, marec 2015
Jedna z mojich dvoch dcér počas štúdia architektúry v Prahe dostala možnosť polročného študijného pobytu v Štuttgarte.  Rozhodli sme sa preto pozrieť si mesto, kde bude polroka žiť. Štuttgart   je hlavným  mestom nemeckej spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko, leží na juhozápade Nemecka a patrí medzi najbohatšie, priemyselne najvyspelejšie  mestá v Nemecku. Cestovať autom do Štuttgartu sa nám zdalo zbytočne časovo náročné a dokonca aj drahšie ako lietadlom. A okrem toho priamy let do Štuttgardu je možný najbližšie z viedenského letiska.  

Baskicko - zelená oáza Španielska
Buen provecho! Časť 3.
Ak niekedy navštívite Španielsko, nenechajte si ujsť Baskicko. Na mnohých slávnostiach môžete uvidieť Baskov s typickou červenou šatkou okolo krku a s baskickým baretom na hlave, ako súťažia v zvláštnych disciplínach, ako napríklad: kto zdvihne ťažšie bremeno, rýchlejšie presekne kmeň, či pokosí kus lúky.  Špecifickým športom Baskov je  pelota. Dalo by sa povedať, že ide o mix tenisu, hokeja a kriketu. Baskicko je región s najdivokejším počasím v celom Španielsku, s úžasnou kuchyňou, skladajúcou sa prevažne z morských plodov a skvelého červeného vína. Baskovia sú jeden z najstarších národov v Európe a ich unikátny jazyk Euskera patrí tiež medzi najstaršie. Romanticky zelená, zvlnená bukolická krajina akoby popierala našu predstavu o slnkom zaliatom Španielsku. Baskicko je najmä na pobreží Biskajského zálivu drsný kraj, odkiaľ odpradávna vyrážali dobrodružní moreplavci.