piatok, december 13, 2019

Dlhovekosť svedčí dvojiciam!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Dlhovekosť svedčí dvojiciam
Dlhovekosť svedčí dvojiciam   Pri archeologických vykopávkach neďaleko talianskeho mesta Mantova našli nezvyklý spoločný hrob muža a ženy starý 6 000 rokov. Ale v provincii Diyarbakir na juhovýchode Turecka objavili ostatky údajne najstarších milencov na svete, ktorí zomreli pred viac než 8 000 rokmi. Oba nálezy spája jedna zvláštnosť týchto prastarých dvojíc – ešte aj v hrobe sa objímali!  Nesmrteľná láska? Áno, to znie pekne, ale mám lepšie riešenie. Je známe, že partnerské páry, ktoré si rozumejú, sa dožívajú vyššieho veku než jednotlivci.

A práve u nás, v strede Európy, máme dôkaz, že šťastné a spokojné manželstvo prispieva k dlhovekosti. O tom sa môžete presvedčiť na vlastné oči. V kaštieli Betliar je vystavený obraz s namaľovaným manželským párom z roku 1552. On sa volal János Rovin Rátz a jeho žena Sára. Ona žila údajne 164, on až 172 rokov. Spokojnými manželmi mali byť ohromujúcich 147 rokov...

Zachráňte svojho muža!  

Dlhovekosť svedčí dvojiciam. Zdravotnícke štatistiky však ukazujú, že slabým článkom takejto dlhovekosti sú muži. Zmeňme to, zachráňte svojho muža! Skúsme, vďaka najnovším poznatkom vedy a príkladom zo života, nájsť cestu k spoločnej aktívnej jeseni života.   V Európe sa ženy dožívajú v priemere 81 a muži len 75 rokov. Veď je to rozdiel 2 190 dní! A kto by chcel tráviť dobrovoľne toľko dní samoty bez bytosti, ktorá mu bola tým najbližším spoločníkom celé desaťročia? Rozsiahla štúdia v Anglicku jednoznačne potvrdila vyššie riziko infarktu u mužov. V Škótsku je úmrtnosť mužov na choroby srdca dvojnásobná než úmrtnosť žien; v Spojených štátoch to znamená 260 000 úmrtí mužov ročne. Na Slovensku každý druhý muž po päťdesiatke trpí zväčšením prostaty, rakovinou semenníkov trpia už aj mladí muži. Rakovina prostaty je druhá najrozšírenejšia forma rakoviny u mužov a druhá najčastejšia s následkom smrti (v USA okolo 30 000 obetí ročne). V celej škále príčin predčasných úmrtí od chorôb srdca, chronických pľúcnych ochorení, rakoviny pľúc a hrtanu, cirhózy pečene až po zranenia s následkom smrti vedú túto smutnú štatistiku celosvetovo muži.   Nie je to však nemenné a nemusí to platiť pre každého. Nechystáme sa spolu zmeniť ľudstvo, kým pôjde do dôchodku, ale zachovať toho vášho partnera i vás v dobrej kondícii na dobu, keď ste už pracovnú kariéru i rodinu zvládli a môžete sa konečne venovať naozaj už len sami sebe.

Starneme už po tridsiatke.

Manželstvo či partnerstvo je dynamický vzťah, kde rozhoduje naša schopnosť nájsť v ňom rovnováhu. Naše okolie, ale aj my sa meníme. Ak nám na začiatku bohato vystačil vášnivý sex, časom sa jeho úloha logicky zmenšuje a je otázne, či nájdeme uspokojivú náhradu. Je to možné, ale chce to dobrú vôľu a vedomosti. Bojovať so starnutím našich tiel i stereotypmi nášho vzťahu treba začať, kým je čas. Malé chyby sa ľahko naprávajú, ale to, čo sa neopravuje, či dokonca neudržiava v optimálnom chode celé roky, ťažko na poslednú chvíľu zachraňovať. Nezabúdajme, že starnúť začíname už po tridsiatke. Prehliadať to sa nevypláca. Ale vôbec najhoršie je nehovoriť o tom a uveriť, že s problémami sme tu jediní. Naopak, spolu to dokážeme. Náš cieľ – spolu aktívne do vysokého veku!
- pokračovanie o týždeň -
Ukážka z knihy G. Murína: Návod na dlhovekosť

Zobrazené 1887 krát Naposledy zmenené štvrtok, 05 marec 2015 14:00
Pre písanie komentárov sa prihláste