piatok, december 13, 2019

Paradoxy zdravej výživy!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Paradoxy zdravej výživy!
Jedným z prvých paradoxov zdravej výživy je otázka konzumácie alkoholu. Veď už Hviezdoslav napísal: „Zmysly ohraď, zamkni vôľu, pred zloduchom alkoholu!“

 

 

Alkohol ako liek  

Alkohol pozná ľudstvo odkedy prvý pračlovek ochutnal skvasené ovocie a zistil, že to má pozoruhodný účinok. Koniec-koncov aj zvieratá (opice, ale napríklad aj soby) siahnu po takomto náhodnom povzbudení.  
Alkohol bol tiež jednou z prvých medicín, ktoré ľudstvo používalo a dodnes je nenahraditeľnou súčasťou výbavy každej lekárne. Ani pre laikov to nie je medicína nedostupná. Otázka je skôr v tom, čo piť a koľko. Dobrá rada z filmu „Limonádový Joe“, že „alkohol v malých dávkach neškodí v akomkoľvek množstve“ nie je z tých najhodnejších nasledovania. Dr. Emil Ginter z Ústavu preventívneho lekárstva uvádzal už pred rokmi ako optimálnu dávku 93 – 163 gramov čistého alkoholu týždenne pre mužov, pri ženách je to polovica.  
Pivo ako liek sa odporúča pri zažívacích ťažkostiach. Chmeľ je zdrojom látok ako xanthohumol, fenolické zlúčeniny či flavonidy chrániacich pred rakovinovým bujnením. Japonskí autori sa zamerali na pivo plzenského typu s dobrými výsledkami na pokusných objektoch publikovanými v Cancer Letters (2005).   Alkohol ako liek má však väčších zástancov vo forme vína, a to červeného. Francúzske štúdie sa zmieňujú o troch deci denne. Svetovou zdravotníckou organizáciou odporúčaná maximálna denná dávka sú dva poháre vína denne, americký Kongres je v tomto smere striedmejší – vraj stačí aj jeden.  
Pozitívnymi účinkami vína sa zaoberali aj moravskí vedci, ktorí na konferencii „Aktuální problematika genetické toxikologie“ v Brne referovali o antimutagénnych účinkoch vína. Z bielych odrôd bolo najúčinnejší Ryzlink vlašský (najmenej Rulandské šedé) a z červených kraľovala odroda André. Ich účinnosť sa výrazne zvyšovala po napadnutí plesňou Botrytis cinerea.   Popularitu červeného vína vyvolali správy o pozoruhodných účinkoch rasveratrolu v úlohe antioxidantu. Ten sa však v tele pomerne rýchlo metabolizuje, a teda aj vylučuje. Pozitívne účinky treba asi pripisovať skôr celej škále látok obsiahnutých vo víne, ako sú flavonoidy, antokyány, taníny a ďalšie látky. To by tiež malo byť vysvetlením známeho „francúzskeho paradoxu“, keď obyvatelia tejto krajiny konzumujú radi tučnejšiu stravu a pritom majú menší počet srdcových ochorení. Oproti Spojeným štátom si doprajú priemerne štvornásobné dávky masla a trikrát viac slaniny, ale majú o dve tretiny menej srdcových príhod. Podľa výskumu v Cambridge tí, čo nepijú alkohol, sú päťnásobne viac náchylnejší podľahnúť infarktu. K tomu môžem doložiť skúsenosť priateľa, ktorého v pomerne mladom veku ten infarkt postihol, ale vďaka pravidelnej konzumácii alkoholu (aj v daný, kritický večer) sa z toho pomerne ľahko s pomocou lekárov dostal. Alkoholom rozšírené cievy odolali.   Vedci z Milánskej univerzity, z gréckej Kréty a francúzskeho Marseille upozornili na účinky polyfenolov vo víne proti šíreniu rakovinových buniek. Mimochodom, pacienti s nádorovou chorobou alkohol znášajú horšie, než zdraví.   Iné výskumy upozorňujú na možnosti alkoholu spomaliť vývin osteoporózy u žien po klimaktériu.  
Víno bolo už po stáročia považované za „mlieko starcov“. Na takú múdrosť prišiel aj najdlhšie žijúci človek na zemeguli, 112 ročný Antonio Todde, ktorého recept na dlhovekosť bol stručný: „Majte radi svojich blízkych a každý deň si dajte pohár dobrého červeného vína…“ Najdlhšie žijúca žena, 114 ročná Kamato Hongová, uvádzala medzi pôžitky, ktoré si rada dopraje, na prvom mieste saké. Naša pani Alžbeta Budínska sa dožila 107 rokov so životným krédom – čistá myseľ, dobrá nálada a občas mlieko s lyžicou koňaku.   Náš Hviezdoslav to iste myslel dobre, keď nabádal k striedmosti. Alkohol sa totiž má užívať naozaj ako liek, striedmo. Až pri tomto vedomí môžeme zvolať: „Na zdravie, priatelia!“ 
- pokračovanie o týždeň -
Ukážka z knihy G. Murína: Návod na dlhovekosť

Zobrazené 2118 krát Naposledy zmenené štvrtok, 05 marec 2015 13:58
Pre písanie komentárov sa prihláste