nedeľa, december 08, 2019

Chcete žiť dlhšie? Milujte sa!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Chcete žiť dlhšie? Milujte sa!
Možno si niekto z vás všimol, že keď porovnáme rôzne vedecké správy, tak sa v detailoch a štatistikách líšia. To je pre výskum bežné. Podstatné je opakované potvrdenie faktu, že starší ľudia sa o sex zaujímajú a časť ho praktikuje do vysokého veku. V tomto smere asi najďalej vo svojej odbornej zvedavosti zašla doktorka Cindy M. Meston v článku „Aging and sexuality“ (West. J. Med., 167/2007), keď zobrala za bernú mincu tvrdenie Bretschneidera a McCoya, že 63 % mužov vo veku 80 až 102 rokov je ešte sexuálne aktívnych! Takže sa máme na čo tešiť aj ako storoční?  

Len aby to nedopadlo ako v tom vtipe v časopise Playboy:   
„Žena sa chváli kamarátkam pri kávičke:  
Včera to bolo s manželom ako sen – hodina predohra a potom hodina úžasného milovania.  
A jej manžel sa sťažuje kamarátom pri pive:  
Včera to bolo s manželkou peklo – najskôr sa mi hodinu nechcel postaviť a potom zase hodinu trvalo, kým som ako-tak vyvrcholil.“  

Je všeobecne známe, že frekvencia sexuálnej aktivity žien a mužov je rozdielna, hoci to znie ako paradox. Veď s kým teda tí muži (a tých je vždy viac vyznávačov sexu) spávajú, ak nie so ženami? Odborné vysvetlenie poskytla štúdia vedeckého tímu z univerzity v Chicagu uverejnená v odbornom časopise New England Journal of Medicine. Štúdie sa zúčastnilo viac ako 3 000 amerických seniorov. Viac než tretina starších žien nepovažovala sex za vôbec dôležitý, na rozdiel od iba 13 percentnej skupiny mužov, ktorí zdieľali ten istý názor. Má to svoju logiku, veď väčšina žien vo vyššom veku už nemá partnera. Na druhej strane sa ukázalo, že na zlepšenie sexuálnych funkcií užívalo nejaký preparát len jedno percento žien, ale až takmer 14 percent mužov. No a z toho logicky vyplýva, že jedna aktívna žena zvládne súbežne aj viacero mileneckých vzťahov. Navyše seniori si radi pripíšu skóre aj za celkom nevinný petting (ktorý ľúbostnou predohrou končí), kým ženy za sexuálny vzťah považujú len seriózne milenecké výkony.   Faktom je, že tí, ktorí sa dožijú vyššieho veku, sú spravidla aktívnejší. Je zrejmé, že ich poňatie sexu už v sebe nemá toľko vášne ako za mlada, ale je dôkazom ich chuti do života a ten život im zrejme aj predlžuje. Podstatné je mať partnera. A podporovať napríklad aj jeho športové aktivity, aby bol v dobrej kondícii. Tiež netreba nezabudnúť, že vo vyššom veku platí známe anglické príslovie: „Aj nie veľmi dobrý sex je stále ešte dosť dobrý sex.“

Milovanie ako elixír  

Predovšetkým však ako muž a žena tu máme svoje úlohy. Tá dvojica nevznikla náhodou, má svoj hlboký evolučný význam. Reprezentuje šancu nekonečnej variability našich schopností a vlastností zapísaných do genómu nášho druhu. A plnenie tejto našej úlohy, hoci aj na nečisto, príroda prísne stráži. Má trest na lenivcov. Ten je neodvratný, pretože je automatický. A týka sa mužov.  
Testosterón je totiž za normálnych okolností povzbudzujúcou látkou, ale ak ostáva dlhší čas v tele muža bez upotrebenia (teda bez sexuálneho vybitia pohlavným aktom alebo masturbáciou), premieňa sa na pro-karcinogén, ktorý útočí proti vlastnému telu. Má to svoju evolučnú logiku, veď muži, ktorí sa nereprodukujú a vzhľadom na vek neprispievajú významnejšie ani k lovu a len ujedajú zo zdrojov ľudskej tlupy, sú odrazu nepotrební. Potvrdili to aj pokusy. Krysí samci s možnosťou párenia aspoň raz týždenne sa dožili 734 dní, ale izolovaní od samičiek len 578 dní.   A preto tí, čo chytia „druhý dych“ a zakladajú rodiny s oveľa mladšími ženami, majú šancu na dlhý život. Ako napríklad Charlie Chaplin, ktorý si vzal ako 54 ročný len 18 ročnú Oonu, a tá mu následne porodila šesť detí. Posledné sa narodilo, keď mal 73 rokov. Zomrel ako 88 ročný.   Dobrou správou je, že Príroda berie na milosť aj tých, čo to plodenie detí len nacvičujú. A ako sme už povedali, takýto nácvik je najbezpečnejší v dlhodobom láskyplnom páre. Milujte sa, predĺžite si život!   Poučenie:  V mladosti si vystačíme s vášňou číreho sexuálneho vybitia. V neskoršom veku už nepotrebujeme spartakiádne výkony, je čas si vychutnať rafinované erotické láskanie. Milovanie je aj o komunikácii, takže pri láskaní nemlčme! Hlavným orgánom sexu je hlava. A jej tlačovým tajomníkom náš jazyk. Použime ho aj na šteklivé slovíčka a erotickú konverzáciu. To je odmena rafinovanosti vyššieho veku.  
Riešenie:  Pomilovať sa dá aj slovom! V ľúbostnej predohre určite...

- pokračovanie o týždeň -

Ukážka z knihy G. Murína: Návod na dlhovekosť

Zobrazené 1958 krát Naposledy zmenené nedeľa, 15 marec 2015 17:36
Pre písanie komentárov sa prihláste