nedeľa, december 08, 2019

Slovo pomáha prežiť!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – SLOVO POMÁHA PREŽIŤ
                Dlhovekosť vo dvojici? Rozprávajte sa spolu!

Na pohotovosť priviezli vyplašení príbuzní babičku. Vraj náhle onemela. V skutočnosti mlčala už niekoľko dní, len oni si to všimli až teraz. Lekár sa babke prihovoril a vysvitlo, že hovorí bez problémov.  
„Tak prečo nehovoríte, babička?“  
Babka mykne plecom.  
„A s kým mám hovoriť?“  

Takých príkladov mám v knihe NÁVOD NA MANŽELSTVO viac. Pointa je jasná, vo vyššom veku je stále vzácnejšie mať si s kým a o čom pohovoriť. A pritom je to také dôležité!   Náš sused pri oravskej chalupe sa dožil 94 rokov. Keďže žil sám, obec sa rozhodla posielať mu pravidelne pomocníčku, čo by na neho dohliadla a zistila, či mu niečo nechýba. Raz som ju pristavil, aby som jej poďakoval za ten skvelý nápad. Ale ona bola nespokojná:  

„Viete, myslela som, že mu urobí dobre, keď mu donesiem domácu polievku. Ale tú dá psovi. Keď donesiem čerstvo nadojené mlieko, dá ho mačke. Ani o upratovanie veľmi nestojí.“  

„No ale niečo predsa len potrebuje, či nie?“  

„Áno, rozprávať sa. To ho najviac poteší...“  

A o tom to celé je. My sme nielen ľudské bytosti, ale už aj ľudské informačné bytosti! Pre nás je naozaj niekedy dobré slovo viac, než dobré jedlo. Slovo kŕmi našu dušu. A tejto potravy máme v staršom veku stále menej.  

Riešenie:  Jedni naši známi to vyriešili úplne geniálne. Hoci boli obaja zamestnaní na dôležitých postoch, dokázali si nájsť čas a zaviedli pozoruhodný domáci rituál. Vždy keď prišli po práci domov, zasadli k veľkému stolu a zahrali si kanastu. Zabavili sa a popritom si mimochodom povedali všetko, čo bolo treba povedať. Veľa vecí vyriešili, alebo aspoň o nich začali hovoriť. Dal by som ich ako príklad, ale som v rozpakoch. Neviem hrať kanastu!

Hádanie je zdravé  

Manželia sa dožívajú vyššieho veku, než osamelí starší ľudia aj preto, že sa vždy majú o čom rozprávať. Samozrejme, po rokoch už neočakávajme roztúžené hrkútanie. Vo svojej knihe NÁVOD NA MANŽELSTVO som napísal:  

„Základnou formou komunikácie medzi manželmi je hádka a mlčanie. To prvé vie ľahko vyprovokovať to druhé. To druhé zasa býva často následkom toho prvého. Takto sa niektorí manželia dokážu zabávať celé roky.“  

Nemali by sme sa teda pre naše vlastné zdravie hádkam vyhýbať? Zdá sa, že nie!  

Profesor Ernest Harburg z Univerzity v Michigane sledoval komunikáciu 192 manželských párov vo veku od 35 do 69 rokov, a to celých 17 rokov. V prípade 26 párov, ktoré sa úporne vyhýbali hádkam a radšej trpeli mlčky zlosťou, došlo v priebehu štúdie k úmrtiam buď jedného alebo oboch partnerov. Záver je jasný – potláčanie napätia a hnevu sa čoskoro odrazí na vašom zdraví. Preto radím – hádajte sa!  

Nie je to nič nové. História nám dáva pozoruhodný príklad zo života spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a jeho ženy Hany, ktorá o tom vo svojich „Spomienkach“ napísala:     „Tajovský prišiel domov hladný. Znervóznela som, lebo obed ešte nebol hotový. Urobila som totiž pririedku zápražku... Sypem múku, miešam, prisýpam, polievka stále nehustne, vtom hladný Tajovský skríkne, až mi od ľaku vypadla vareška z ruky a ja som sa v úžase a prekvapení nad jeho krikom a nespokojnosťou rozplakala...“   Len nie slzy, tam niet východiska. Ako k téme výstižne napísala čitateľka Lívia: „Hádka je podľa mňa technicky nezvládnutá výmena názorov“. Ako ju teda zvládnuť?

Hádajme sa s láskou  

Ako vo všetkom, aj pri hádkach treba nájsť mieru.  

Podľa čitateľky Andrey vedie k optimálnej komunikácii manželov dlhá cesta skúšok: „Chce to dvoch vyspelých ľudí a myslím si, že úroveň hádky veľmi veľa napovie nielen o osobnosti partnerov, ale aj o celkovom stave vzťahu. Čím dlhšie sme s manželom spolu, tým sú naše hádky miernejšie a zriedkavejšie. Dôvodom nie je nedostatok záujmu o toho druhého (lebo úplná absencia hádok môže signalizovať aj apatiu vo vzťahu), skôr je to určitá vyzretosť.  Najviac sme sa hádali v začiatkoch manželstva, pretože tam išlo o vytyčovanie si určitých hraníc, o rozdelenie moci, kompetencií, o presadenie určitých predstáv o živote. Skrátka, obrusovali sme hrany a občas to bolo dosť bolestivé, myslím samozrejme psychicky. A ešte jeden postreh. Hádky väčšinou vznikajú pre úplné hlúposti a často slúžia len na odbúranie vnútorného napätia. Keď príde nejaký fakt veľký problém, vtedy sa dokážeme zomknúť a bojovať za spoločnú dobrú vec.“  

V ich spoločnej domácnosti sú príčinou hádok najčastejšie: svokrovci, neporiadok a nedochvíľnosť.  

Čitateľka Júlia k tomu dodáva: „Myslím si, že sa manželia najčastejšie hádajú, keď majú pocit, že ich partner v niečom podcenil. To asi každý najťažšie znáša. Teda nie tak hádky o probléme, ale o sebe – ako ty ma vidíš a zle vidíš! Téma poslúži akákoľvek. Takže by možno celkom stačilo nepodceňovať partnera.“  

A sme doma – aj hádať sa treba s rešpektom a úctou. A tiež vedieť kedy skončiť. Aby to nedopadlo ako v tom vtipe, že prečo má žena v hádke vždy posledné slovo? Pretože každé ďalšie slovo, ktoré povie muž, je dôvodom na novú hádku!  

Poučenie:  Hádka má byť ako letná búrka – priniesť svieži vzduch a vyčíriť oblohu...  

Odporúčanie: O hádkach v partnerstve, a to s humorom, nájdete viac v mojej najnovšej knihe „5 × P: Prvá pomoc pri partnerských problémoch“.

 - pokračovanie o týždeň -
Ukážka z knihy G. Murína: Návod na dlhovekosť

Zobrazené 1985 krát Naposledy zmenené streda, 11 marec 2015 19:23
Pre písanie komentárov sa prihláste