piatok, december 13, 2019

Tretí do rodiny

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Tretí do rodiny.

Nemáte si už čo povedať? Tichú domácnosť vyrieši domáci miláčik!

TRETÍ DO RODINY

  „Dnes uplynul smutný rok, čo nás opustil Cyril von Schwarze Tahl. Venujte mu veselú spomienku.“  

Tento oznam vyšiel v lete 2008 v lokálnom časopise jednej z bratislavských štvrtí. Nenapísali ho pozostalí po bohatom šľachtickom strýkovi, ktorí rok smútili a teraz svoj žiaľ za zdedené milióny inzerujú všetkým na očiach. Nie, títo nešťastníci sa rok nedokázali spamätať po tom, čo im zdochol pes. Pardon, uhynul, či skôr odišiel na večný odpočinok. A oni nevedia zabudnúť...

 

Psy na čele  

Zo všetkých zvieracích domácich miláčikov vedú rebríček popularity psie plemená najneuveriteľnejších typov. Sú totiž údajne zrkadlovým obrazom svojich majiteľov. A tých pribúda. V roku 1990 u nás na sto obyvateľov pripadlo jeden a pol psa, dnes už šesť. V USA je to až 21, v Austrálii a Francúzsku 18, v Írsku 14 a Anglicku 13. Len anglická kráľovná ich má štrnásť. Vo Francúzsku vlastní psa každý piaty obyvateľ. Každý siedmy parížsky taxikár vozí počas služby svojho miláčika so sebou.  

Fyzický kontakt so zvieratami založený na pozitívnom vzťahu medzi nimi a ich majiteľmi môže mať dokonca až liečivé účinky. Veľmi užitočné sú pre ľudí, ktorí trpia chorobami srdca, krvného obehu a sú sužovaní stresovými stavmi. Prvý výskum zameraný na kardiovaskulárne choroby a vplyv zvierat z roku 1980 robila Erika Friedmann z Brooklynskej univerzity v New Yorku. Zistila, že majitelia zvierat hospitalizovaní pre chronické srdcové problémy, mali väčšiu pravdepodobnosť byť nažive minimálne jeden rok po prepustení z nemocnice než pacienti, ktorých doma žiadne domáce zvieratko nečakalo. Z 53 majiteľov zomreli do roka len traja (5,7 %), kým z 39 osamelých pacientov zomrelo 11 osôb (28,2 %).  

Vedecký tím pod vedením doktora Andersona skúmal výskyt rizikových kardiovaskulárnych faktorov u 5 741 zdravých mužov i žien starších ako 40 rokov. Majitelia domácich zvierat mali výrazne nižší krvný tlak a nižšiu hladinu triglyceridov oproti ľuďom, ktorí zvieratá nemali. U mužov sa dokonca zistila významne nižšia hladinu cholesterolu, hoci životný štýl oboch študovaných skupín bol v podstate rovnaký.  

Domáci miláčikovia sú preto zvlášť vítaní u starších manželských párov, ktoré sa chcú dožiť zlatej aj platinovej svadby. Ako som už napísal v knižke NÁVOD NA MANŽELSTVO, roky sa sťažujeme koľko starostí máme s našimi deťmi. Sú takí dlhoroční manželia, čo sa nezhodnú možno už skoro v ničom inom, ale svorne sa sťažujú známym koľko ich deti stoja – nielen peňazí a námahy, ale aj času a nervov. A len čo deti vyrastú a nemusia sa už o ne starať, urýchlene si kúpia psa, aby zase bolo každý deň čo riešiť.

Pes ako kondičný tréner  

Pre dosiahnutie vysokého veku v dobrej kondícii je pes ešte lepší, než kondičný tréner! Nemusíme ho za kondičné tréningy platiť a čo je ešte dôležitejšie, nemusíme sa do trénovania nútiť. Vôbec si totiž neuvedomujeme, že nás nutnosť jeho pravidelného venčenia ťahá na pravidelné prechádzky denne, čo by sme bez neho už asi ťažko podstúpili. A je celkom prirodzené, že takto vytiahne na nedeľnú prechádzku aj manželské dvojice, ktoré by si na to možno sami od seba ani vôbec nespomenuli. Navyše, jeho neustála aktivita je zdrojom vzájomnej komunikácie, čo vzťah len utužuje. Pravda, ak sa pre psa nehádame. Lebo tak ako v prípade detí, aj tu môžeme mať rozdielne názory na jeho „výchovu“.  

Ale pozor, pes v domácnosti, je, obdobne ako deti, dokonalým izolátorom erotických vášní. Stáva sa bežne, že sa kvôli psíkovi manžel k manželke nemôže ani len priblížiť. Nájsť si potom čas pre seba je naozaj umenie. Najmä, ak je pes miláčikom len jedného z partnerov. Ako v prípade čitateľky, ktorá sa posťažovala: „S priateľom spolu žijeme dva roky. Za ten čas jeho pes doslova zruinoval náš sexuálny život. Okrem partnera mám totiž v posteli neustále aj obrovského psa. Už niekoľkokrát som kvôli nemu spala na gauči, ale môj priateľ asi nevidí, že som nespokojná.“  

No tak dobre, povieme si, nemusíme mať rovno psa. Ale aké je potom to pravé zviera? S akvarijnými rybičkami na prechádzku ísť nemôžete. Mačka sa zaobíde aj bez vás a je vhodným spoločníkom skôr pre osamelých ľudí. Plazov sa boja ženy, exotických šeliem zasa susedia. Je vôbec zviera, ktoré by potešilo starších manželov a pritom nerušilo, keď sa to nehodí? Jedna čitateľka na to už prišla – kúpte si papagája!

Urečnený spoločník  

Toto je zážitok, ktorý sa nedá vymyslieť: „Máme papagája Žaka. Má iba rok, ale podľa jeho šikovnosti by som ho pokojne prirovnala k päťročnému dieťaťu. A je tiež neskutočným zdrojom zábavy. Raz sme pozerali telku a on si niečo mrmlal, tak sme sa naňho pozreli, on na nás a povedal: „Čo je?“ Okamžite sme obaja dostali záchvat smiechu. Jasné, že veľa parafrázuje, ale zaujímavé je, že to vie použiť v ten správny moment. Je známe, že mimoriadne šikovní Žakovia sa dokonca vedia naučiť počítať, rozoznajú farby aj tvary. Rozoznávajú členov rodiny aj podľa mena. Žakovia sú krásne a mimoriadne inteligentné zvieratká.“  

Takýto spoločník vás prekvapí v každom momente. Spokojná čitateľka Mária o tom napísala: „V lete sídli náš Žak vonku na terase v menšej klietke. Raňajkovali sme a on mal tiež kúsok párku. Akurát ho mal v pazúrikoch, keď zrazu zbadal, že blízko nás pristala hrdlička. Zdvihol hlavu od párku a hrdličku pekne pozdravil – ´Ahoj!´ Ona síce neodpovedala, ale my sme od smiechu nevládali doraňajkovať.“  

Vie si dokonca aj podebatovať: „Všetci ho doslova zbožňujeme. Naučil sa také frázy, že sa s ním môžem vcelku dobre porozprávať. Ráno niekedy žehlím veci do roboty a on sa rád z klietky pozerá. A ten dialóg stojí za to.  

On: Ahoj, Žako!  
Ja: Ahoj, Žako.  
On: Čo robíš?  
Ja: Žehlím.  
On: Ľúbim ťa.  
Ja: Aj ja teba.  
On: Neboj sa...  

No nie je zlatý?!“  

A takýto tvor má ešte jednu výhodu. Je malá pravdepodobnosť, že ho po čase budete oplakávať. Tí zdatnejší sa totiž dožívajú až 90 rokov!  

Riešenie:  Baviť sa spolu, kým sú našou hlavnou témou deti, nie je problém. Ale keď odídu a  ostávame sami? Jednoduché riešenie – našimi deťmi vtedy sú naši zvierací  miláčikovia! A na rozdiel od skutočných detí, neodvrávajú...

Zobrazené 2204 krát Naposledy zmenené pondelok, 30 marec 2015 17:04
Pre písanie komentárov sa prihláste